چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۸
PDF
اتاق کارآفرینی هنرستان بانو ذکائی یزد

اتاق کارآفرینی هنرستان پسرانه بانو ذکائی یزد

کارفرما:بنیاد خیریه گرامی

تاریخ شروع:مهر 1391

تاریخ پایان اردیبهشت 1392

گزارش طرح

بنا به سفارش بنیاد گرامی، «هنرستان بانو ذکائی یزد» با هدف ترویج تفکر خلاق و کارآفرینی در جامعه هنرجویان انتخاب دیگری بود که از مهرماه 91 با همکاری مشترک بنیاد گرامی، هنرستان بانو ذکائی و بنیاد توسعه کارآفرینی زنان  و جوانان در قالب پروژه ای به قصد پایداری آغاز به کار کرد.

این طرح نیز در چهار مرحله ترویج و ثبت نام،آموزش و مشاوره برگزار شد.

مرحله ترویج

در مرحله  ترویج سعی شد تا مسئولان هنرستان، مربیان و هنرجویان با اهداف طرح، کلیت طرح و مفهوم کارآفرینی آشنا شوند بدین منظور یک تسهیلگر بومی و یکی از مسئولین هنرستان به عنوان رابط طرح انتخاب شدند . درضمن جلسات مشترک تیم اجرایی طرح با کادر مدیریت مدرسه به منظور ایجاد هماهنگی لازم ومعرفی مراحل طرح از ابتدا تا پایان طرح برگزار شد.

گام بعدی وارد شدن طرح به جامعه هنرجویان بود به این منظور ابتدا مسابقات خلاقیت برگزار شد. هدف از برگزاری این مسابقه حساس کردن هنرجویان به مسئله کارآفرینی و خود طرح بود.

سمینار ویژه هنرجویان در هنرستان با مضامین زیر نیز در این مرحله برگزار شد:

آشنایی با خویش فرمایی و کارآفرینی

انتقال تجربه دو کارآفرین بومی( آقایان انتظار قائم و عطائیان )

معرفی طرح اتاق کارآفرینی مدارس

تشکیل کارگروه هنرجویان با موضوع بررسی فرصت های کسب و کار در یزد

اهدای جوایز برگزیدگان مسابقه خلاقیت

در این سمینار علاوه بر ارائه بحث های فوق از هنرجویان خواسته شد در کلاس های خود در قالب کارگروهی ایده هایی را ارائه دهند در مرحله بعد نیز به کمک تیم تسهیل گری و مسئولین مدرسه 50 نفر برای شرکت در مرحله آموزش طرح انتخاب شدند معیارهای انتخاب این 50 هنرجو عبارت بودند از :نگاه نسبتا خلاقانه،مشارکت در مباحث،علاقمند به موضع و نظم ذهنی نسبی

حضور چند کارآفرین بومی جهت انتقال تجربه خود در برنامه های صبحگاهی مدرسه و هم چنین برگزاری یک سمینار آموزشی برای مربیان هنرستان  از دیگر برنامه های ترویجی در این هنرستان بود.

مرحله آموزش

مرحله  آموزش کارآفرینی در بین برنامه های ترویجی برگزار شد.جمعا 10 کارگاه در حوزه های تفکر خلاق،مدیریت کسب و کار و کارآفرینی برگزار شد.

در خلال برنامه ترویجی و آموزشی برای دانش آموزان، تدریجاً دانش آموز به این سمت هدایت شد که با توجه به علایق، توانایی و استعداد، تخصص و مهارت خویش ایده های کارآفرینانه و خلاقانه ای برای رسیدن به کسب وکار ارائه دهد.

مشاوره

در مرحله مشاوره خدمات مشاوره ای توسط تسهیلگران و کارشناسان بنیاد با اهداف زیر انجام شد:

کمک به ایده یابی

کمک به عملیاتی نمودن ایده ها و تدوین طرح کسب و کار

راهنمایی برای حضور دانش آموزان در نمایشگاه

در این دوره به دانش آموزان فرصت داده م شد تا طرح های خود را عملی کنند.

در این مرحله 13طرح با راهنمایی مشاورین نهایی شد و به مرحله نمایشگاه رسید.

نمایشگاه

نمایشگاه اتاق کارآفرینی یزد در تاریخ 14،15 و 16 اردیبهشت  1392 در هنرستان علم و صنعت برگزار شد در این نمایشگاه بازدید کنندگانی بسیاری از سایر هنرستان و مدارس یزد و مسئولین آموزش و پرورش استان یزد حضور داشتند ایده های راه یافته به نمایشگاه عبارت بودند از:

هوشمندسازی خوروهای سواری، شارژ همراه،دیوار پیش ساخته بتنی پازلی،عرضه فست فود،سیم کشی موتور پراید،ساخت درب آپارتمانی هخامنشی،ساخت درب آلمونیومی با رنگ و طراحی متفاوت، طراحی و ساخت کیف تبلت ترکیب چوب و چرم،ساخت دستگاه تست باطری انواع اتومبیل و موتور سیکلت،صندلی مادربزرگ،کتابخانه چندکاره همراه با میز و صندلی،طراحی خانه ها با یک ظاهر متفاوت،طراحی بدنه های خودرو

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی