چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۹
PDF
اتاق کارآفرینی هنرستان پسرانه علم و صنعت

اتاق کارآفرینی هنرستان پسرانه علم و صنعت کرج

کارفرما:اعضای هیئت مدیره هنرستان علم و صنعت

تاریخ شروع:شهریور ماه 1392

تاریخ پایان:اردیبهشت ماه 1393

طرح اتاق کارآفرینی مدارس در ميان جامعه دانش آموزی با همکاری و مساعدت هنرستان پسرانه علم و صنعت کرج و توسط بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان طرح ریزی و اجرا گردید.آغاز فاز یک  این طرح از اواخر شهریور ماه 92 و پایان آن در اواخر اردیبهشت ماه سال 1393 بود.

این طرح در   مراحل  ترویج، شناسائی و ثبت نام، آموزش، مشاوره و نمایشگاه برنامه ریزی شده است.

در مرحله  ترویج سعی شد تا مسئولان هنرستان، مربیان و هنرجویان با اهداف طرح، کلیت طرح و مفهوم کارآفرینی آشنا شوند برنامه های این مرحله عبارت بودند از:

1-1-برگزاری دو جلسه هماهنگی و معرفی طرح با دست اندرکاران هنرستان

1-2برگزاری جلسه آشنایی با طرح با مربیان هنرستان

1-3برگزاری مسابقه خلاقیت

1-4-برگزاری سمینار آموزشی

بعد از مسابقه خلاقیت سمیناری با موضوع کارآفرینی و توضیح طرح در مدرسه برای تمامی پایه ها  و رشته ها برگزار شد  در ابتدا در برنامه صبحگاهی آقای بوذری از کارآفرینان عرصه صنعت برای دانش آموزان سخنرانی داشتند، سپس دانش آموزان به 9 گروه تقسیم شدند که تسهیل گران بنیاد در دو نوبت سرکلاس ها حضور یافتند و به صورت مشارکتی و کارگاهی سعی نمودند هنرجویان را با موضوع آشنا سازند.

در این سمینار مباحث زیر به صورت مشارکتی با هنرجویان مطرح شد:

 • معرفی یک کارآفرین نمونه و بررسی دلایل موفقیت وی با مشارکت هنرجویان
 • تعریف کارآفرینی
 • شرح ویژگی های کارآفرینان
 • شرح دلایل اهمیت کارآفرینی
 • تعریف خویش فرمائی
 • توضیح در مورد دلایل برگزاری این طرح
 • چه کسانی می توانند در طرح شرکت کنند.

پس از پایان یافتن مباحث از هنرجویانی که علاقمند بودند در طرح شرکت نمایند ثبت نام به عمل آمد.

از مجموع 169 نفر هنرجوی شرکت کننده در برنامه 52 نفر ازهنرجویان بر حسب شاخص های علاقمندی، مشارکت و ابراز تمایل آنان به حضور در طرح توسط تسهیل گران به طور جداگانه  انتخاب شدند که باید 35 نفر از آنها از این لیست نهائی میشدند. از این تعداد 30 نفر در دوره دوم و 22 نفر در دوره سوم بودند.

سپس این اسامی برای مدرسه ارسال و از مسئولین خواسته شد بر اساس صلاحدید خود و با توجه به شناختی که از هنرجویان دارند 35 نفر را به عنوان لیست اصلی برای شرکت در طرح معرفی نمایند.

2-مرحله آموزش

فعاليت­های آموزشی شامل دوره­های کوتاه مدت آموزشی خويش فرمائی و کارآفرينی است که به صورت کارگاهی انجام پذیرفت.علاوه بر آن جزوه‌های آموزشی قابل توزیع مکمل این آموزش ها بود.

یکی از مراحل طرح، بازدید مخاطبان طرح، از کسب و کارها و تولیدی ها جهت آشنایی با چگونگی شکل گیری کسب و کار ، منابع و امکانات ، چالش ها و قوت ها، فرایند توسعه کسب و کار و چشم انداز آینده همراه با موقعیت کنونی کسب و کار می باشد.

بر همین اساس سه بازدید در طول طرح برای هنرجویان تدارک دیده شد.

اولین بازدید از فروشگاه هایپر استارو قبل از شروع مرحله آموزش صورت گرفت در این بازدید هنرجویان ترغیب شدند در رابطه چیدمان غرفه، ارائه محصولات، نحوه قیمت گذاری و ... بررسی هایی به عمل آوردند و گزارشی را تهیه نمایند.

دومین بازدید نیز از شرکت قطعه سازی خودروبود از آنجایی که در این مرحله هنرجویان، برخی ازکارگاه های آموزشی خود را گذارنده بودند ازآنها خواسته شد با دقت بیشتری از کارخانه بازدید نمایند و سوالات خویش را در زمینه کسب و کار بپرسند و آخرین بازدید نیز از کارخانه تولید آینه بغل خودرو  برگزار گردید.

جمعا 688 نفر ساعت آموزش  در این طرح انجام پذیرفت.

3-مرحله مشاوره

مرحله مشاوره نیز از اواسط مرحله آموزش یعنی از بهمن آغاز گردید خدمات مشاوره شامل مشاوره­ های فردی وگروهی برای اجرای مناسب طرح­های هنرجویان و کمک به تهيه طرح کسب و کار (Business Plan ) بود. این بخش در مراحل نهایی طرح ضرورت بیشتری داشت، مرحله ای که هنرجویان طرح های کسب وکار خود را با رویکرد کارآفرینانه نوشتند و آن را اجرایی نمودند. ارائه مشاوره به هنرجویان توسط کارشناسان بنیاد، مشاوران و مربيان هنرستان  و صنعتگران و کارآفرینان صورت گرفت.

درحدود 12 ایده به این مرحله راه یافتند در این مرحله ایده های زیر توسط دانش آموزان مطرح بود:

استودیو موسیقی، پنکه خورشیدی، تولید کود ورمی کمپوست، پرورش گل های زینتی، داستان نویسی بازی کامپیوتری، دوچرخه خورشیدی، آتیله فیلم، تهیه عینک led ، ماکت سازی، دفع حشرات موذی،رباط خط خوان و پرورش ماهی زینتی.

در نهایت پس از مشاوره های اولیه و بررسی امکانات و دانش هنرجویان و امکان اجرای طرح ها و سنجش میزان جدیدت هنرجویان 7 ایده اصلی به نمایشگاه راه یافتندکه این ایده ها عبارتند از:

 • کولر خورشیدی
 • تولید برق از طریق امواج
 • جک برقی
 • راهنمای بازی کامپیوتری
 • آلبوم موسیقی
 • گل های زینتی
 • آتلیه عکاسی

جمعا 40 ساعت مشاوره فنی و تخصصی توسط مشاوران  به دانش آموزان داده شد.و حدود بیش از 70 ساعت پیگیری توسط تسهیل گر بنیاد نیز صورت پذیرفته است چرا که پیگیری هنرجویان و ترغیب آنان برای انجام کارها و جلوگیری از  نا امید شدن از شکست های مرحله ساخت، بسیار مهم است .

4- مرحله نمایشگاه

نمایشگاه کسب و کار هنرجویان هنرستان نیز در تاریخ ها 9 و 10 اردیبهشت سال جاری با حضور هفت ایده نهایی برگزار شد.

در نمایشگاه  هنرجویان مشتری مداری، غرفه داری، فروش و تبلیغات و ارائه محصول را تمرین نمودند و حتی برخی از هنرجویان توانستند محصولات خود را به فروش برسانند.

در روز اختتامیه نمایشگاه والدین هنرجویان در نمایشگاه حضور یافتند و از آثار فرزندان خود و سایر هنرجویان بازدید به عمل آوردند هنرجویان خود هنرستان علم و صنعت  نیز برای بازدید در نمایشگاه حضور یافتند.

در این نمایشگاه هر یک از هنرجویان سعی نموده بود با بهترین شیوه های تبلیغاتی- بازاریابی به معرفی محصول خود بپردازد ،از جمله این فعالیتها عبارت بودند از تهیه پوستر، بنر، بروشور، تراکت و دفتر نظرات و پیشنهادات.

و در پایان نیز از دو ایده برترتوسط داوران و بر اساس معیارهای از پیش تعیین شده  انتخاب شده بودند تقدیر به عمل آمد.

معیارهایی که برای داوری در نظر گرفته شده بود عبارتند از:

ü      مشخصات فنی

ü      نحوه بازاریابی و تبلیغ و مشتری مداری

ü      طرح کسب و کار

 

قدرت گرفته از جی‌کامنت فارسی ، ترجمه و بازنویسی : سی‌ام‌اس فارسی