شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۷
PDF
مقام مشورتی بنیاد

در اردیبهشت سال 1393 مقام مشورتی خاص سازمان ملل به بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان داده شد.این موقعیت به بنیاد این امکان را می دهد تا در فعالیت های مرتبط با حوزه تخصصی خود با دفاتر سازمان ملل و دیگر اعضای رسمی این شورا همکاری نماید یا مورد مشورت قرار گیرد.

نشست های بین المللی بنیاد

بر همین اساس بنیاد توانست طی دو سال متمادی در اسفند سال های 1393 و 1394 در نشست مقام بزرگداشت زن در نیویورک شرکت کند. کمیسیون مقام زن، هرساله مصادف با روز جهانی زن، نشست 10 روزه ای در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می کند. در این نشست که فعالان حوزه زنان از تمام کشورهای جهان شرکت می کنند، به انواع موضوعاتی که به نحوی به مسائل زنان مروبط است پرداخته می شود.

بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان نیز، به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی که دارای مقام مشورتی از سازمان ملل متحد است، طی این دو سال با موضوعات مختلف در این برنامه شرکت کرده است. در میزگرد سال اول که ”نسل های مختلف کارآفرینی زنان در ایران: فرصت ها و چالش ها“ نام داشت، 8 نفر از اعضاء بنیاد صحبت کردند. در این نشست ابتدا خانم فیروزه صابر، مدیر عامل بنیاد ضمن معرفی بنیاد به معرفی تجربه شکل گیری جریان کارآفرینی زنان در ایران پرداخت، سپس سه نسل متفاوت از کارآفرینان به ترتیب خانم ها ماهرخ فلاحی (دامدار نمونه)، فرشته سلیمانی (مدیر موسسه علمی کاربردی واحد 6) و مرسده نادری (مدیرعامل موسسه هودیان) از تجربه کارآفرینی خود صحبت کردند. سپس کلیپ کوتاهی از فعالیت های زنان کارآفرین ایرانی نمایش داده شد و در بخش دوم برنامه، خانم ها مهری جوادزاده (صادر کننده نمونه) و زهرا نقوی (مدیر عامل ارس باران شیمی) صحبت کردند.

در پایان خانم زهرا عمرانی مدیر طرح های نهادسازی و روابط بین الملل بنیاد توسعه کارآفرینی ضمن برشمردن تفاوت ها و شباهت های تجارب زنان کارآفرین و با اشاره به چالش ها و فرصت های مطرح شده، گفت: فارغ از کشوری که در آن زندگی می کنیم، موانع و محدودیت ها همواره وجود دارد، اما همه زنان هرکجای دنیا که باشند قادرند تا با استفاده از فرصت ها خالق تجارب کارآفرینی جدید باشند.

بنیاد در اسفند 94 نیز میزگردی را با عنوان توانمندسازی زنان در مناطق محروم با تمرکز بر روی تجربیات بنیاد در این زمینه در حاشیه نشین های زاهدان با حضور 7 نفر از اعضای در مقرر سازمان ملل(نیویورک)برگزار نمود. مهمان ویژه این نشست خانم نادره شاملو بودند.در حاشیه نشست نیز نمایشگاهی از صنایع دستی زنان سوزن دوز زاهدان برگزار شد.برنامه با نمایش فیلمی از نوروز شروع شد و در ادامه پاورپوینت معرفی کل بنیاد و اهداف برنامه های کلی بنیاد در زمینه توانمند سازی زنان و جوانان توضیح داده شد. پس از توضیحات فوق، پاورپوینت اختصاصی طرح زاهدان با ذکر تاریخ شروع و ادامه و استمرار برنامه و الگوسازی و نتایج آن در استانهای دیگر و ذکر تعداد نفرات آموزش داده شده و نتایج حاصله به تفصیل برای حاضرین شرح داده شد.پس از آن توضیحات در خصوص ارتباط طرح با بانک جهانی و همچنین قطع شدن آن در وسط طرح بنا به پیش آمدن تحریم ها ارائه شد.